piątek, 15 lutego 2013

Planetoida 2012 DA14 - Dojdzie do zderzenia z ziemią? / Sakhe.

Hej, niedługo dodam komiks o kawałku wczorajszego dnia, gdyż uznałam, że same słowa zbyt mało ujmą, z dzisiaj też pewnie umieszczę.

Jak skończę komiksy, planują wziąć się za dalsze poszukiwania tego, co widziała Ker (czym zajmuję się już od jakiegoś czasu, albowiem ciągle: albo mam karę na komputer, albo jakieś kreatury do mnie piszą i nie dają spokoju, albo coś tam jeszcze, ehh...). Jednak zanim to nastąpi - postanowiłam poczytać jeszcze trochę o asteroidach, kometach, itp. (głównie asteroidzie DA14, o której już wspomniałam w tym poście: http://swiat-innymi-oczami.blogspot.com/2013/02/prawdopodobienstwo-ze-asteroida-uderzy.html ).

NA MARGINESIE: w poście, do którego powyżej dałam link, jest napisane "Naukowcy szacują, że moment ten nastąpi ok. godziny 20:26." - na źródle tamtych inf. napisali, że około, ale na większości stronkach, filmikach, itp. są informacje, iż to stanie się dokładnie o godzinie 20.25 naszego czasu. W poście jest także "W szczytowym punkcie dystans dzielący nas od tego ciała niebieskiego wyniesie zaledwie 27 tysięcy kilometrów", inne źródła podają - "Planetoida znajdzie się 34 tys. km od centrum naszej planety", co mogłoby się zgadzam z tamtym stwierdzeniem, bo poprzednio nie napisano w odległości od jakiego punktu będzie się znajdować DA14, w drugim zacytowanym fragmencie określono, że od centrum naszej planety. Dla większych jasności mogłabym to jeszcze posprawdzać, ale zdecydowałam nie tracić zbyt wiele czasu, no chyba, że zmienię zdanie (co w moim przypadku dość często się zdarza, lecz to też zależy od sytuacji i w ogóle)."Planetoida 2012 DA14 - Dojdzie do zderzenia z ziemią?

Tym razem do zderzenia z Ziemią na pewno nie dojdzie. Grawitacja naszej planety zmieni jednak orbitę 2012 DA14 (np. jej okres obiegu Słońca zmieni się z 368 do 317 dni). Do następnego znaczącego zbliżenia dojdzie 16 lutego 2046 roku i wtedy odległość planetoidy od Ziemi będzie wynosić 60 tysięcy kilometrów.

Od tego jak zmieni się orbita planetoidy podczas dwóch najbliższych przejść zależy jej dalszy los. Najprawdopodobniej bowiem również w czasie kolejnego zbliżenia - 16 lutego 2110 roku - obiekt nie zderzy się z Ziemią. Jego rozmiary są jednak na tyle małe, że nie zagraża on naszej planecie. Jeśli ciało przetrwa przejście przez atmosferę, może spowodować spadek niewielkiego meteorytu i niewielkie zniszczenia w skali lokalnej.


Planetoida 2012 DA14 - Jak ją zobaczyć?

W Polsce w momencie najbliższego zbliżenia Planetoida 2012 DA14 będzie znajdować się jeszcze pod horyzontem lub tuż nad nim. Tuż przed godziną 21 rozpoczną się dobre warunki do obserwacji. Wtedy 2012 DA1 przejdzie obok gwiazdy Denebola w konstelacji Lwa. Obiekt znajdziemy około 20 stopni nad wschodnim horyzontem i do jego obserwacji wystarczy zwykła lornetka.

Przed godziną 21.30 Planetoida 2012 DA14 przeleci przez środek składającego się ze słabych gwiazd gwiazdozbioru Warkocza Bereniki, a następnie przejdzie do Psów Gończych. Po godzinie 22 będzie już w konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy. Pół godziny później znajdzie się prawie dokładnie w środku Wielkiego Wozu, pomiędzy gwiazdami Alioth i Megrez. Po godzinie 23 opuści Wielką Niedźwiedzicę i przejdzie do konstelacji Smoka. "Jej blask spadnie wtedy poniżej 10 magnitudo i do obserwacji będzie trzeba użyć większych lornetek lub teleskopów" - opisał astronom.

Planetoida 2012 DA14 - transmisja online

Przelot planetoidy będzie można oglądać w internecie. Przygotowana strona umożliwi pobieranie zdjęć nieba w formacie "jpeg”, na których widoczna będzie Planetoida 2012 DA14. Teleskopy będą umieszczały zdjęcia na stronie w czasie rzeczywistym. Gloria przygotuje także animacje, pokazujące ruch planetoidy na tle nieba.


Link do transmisji online poniżej:

Planetoida 2012 DA14 - transmisja online. "


ŹRÓDŁO: http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/articleAID=/20130215/KRAJSWIAT/130219495 .


A co Wy myślicie o tym wszystkim?

Ja zamierzam śledzić 2012 DA14 na transmisji online, do której link podałam powyżej. Być może posiedzę też trochę na parapecie przy oknie (normalnie to okno mam obok mego stanowiska, ale lepiej się raczej będzie patrzało na parapecie), chociaż powątpiewam czy 2012 DA14 będzie widoczna, jednak nie szkodzi spróbować - zwłaszcza, że uwielbiam patrzeć na gwiazdy, więc i tak bym pewnie siedziała przy tym oknie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz